SCUMPIREA ROVINIETEI, ADOPTATĂ DE GUVERN

SCUMPIREA ROVINIETEI, ADOPTATĂ DE GUVERN
Tariful va crește de la 28 de euro la 50 de euro
Guvernul a adoptat, joi, ordonanța prin care rovinieta anuală pentru autoturisme se scumpește.
Tariful va crește de la 28 de euro la 50 de euro (TVA inclus).
Totodată, amenda pentru șoferii prinși în trafic fără rovinietă se dublează, urcând de la 250–500 lei până la 500–1.000 lei.
Taxa de pod la Fetești – Cernavodă crește la 19 lei, iar cea de trecere a podului peste Dunăre între Giurgeni și Vadu Oii ajunge la 16 lei.
Impactul privind majorarea tarifelor a fost calculat la aproximativ 30 milioane euro.
Rovinietele achitate înainte de 1 septembrie rămân valabile până la expirarea perioadei pentru care au fost emise.
Șoferii sunt sfătuiți să își verifice valabilitatea rovinietei și să respecte noile reglementări pentru a evita sancțiuni. Măsura vizează alinierea tarifelor la nivelul celor europene și asigurarea fondurilor necesare pentru întreținerea și dezvoltarea infrastructurii rutiere.
Citește și:
- 21:51 - Protest în Rahova: oamenii rămași fără case, după explozie sunt revoltați | VIDEO
- 19:06 - Nicușor Dan, prima reacție după videoconferința privind Strâmtoarea Ormuz: ”Discuțiile s-au concentrat pe încetarea focului în regiune”
- 18:30 - Prețul petrolului scade cu 10% după anunțul crucial al Iranului privind Strâmtoarea Ormuz
- 16:16 - Biletele la tratament balnear în 2026 au fost aprobate oficial. Cine poate merge gratuit și ce prevede noul program
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News











