PROCEDURA PENTRU DECONTAREA VACCINULUI ANTI-HPV, SIMPLIFICATĂ

PROCEDURA PENTRU DECONTAREA VACCINULUI ANTI-HPV, SIMPLIFICATĂ
Guvernul a adoptat, în ședința de vineri, o ordonanță care prevede acest lucru
Guvernul a adoptat, în ședința de vineri, o ordonanță care prevede acest lucru.
Concret: serul va putea fi eliberat prin farmacii cu circuit deschis aflate în relație contractuală cu CNAS, iar beneficiarii se vor adresa medicilor pentru administrarea acestuia, anunță Ministerul Sănătății.
Fondurile necesare pentru decontarea vaccinului anti-HPV și pentru serviciile de screening pentru cancerul de col uterin vor fi transferate de la bugetul de stat către Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate, prin intermediul Ministerului.
„Astfel, se asigură continuitatea acestor programe și un acces mai ușor al pacienților la tratamente și consultații specializate”, mai precizează reprezentanții Ministerului.
Citește și:
- 21:50 - Prințesa de Wales impresionează prin eleganță, alături de Prințul William, la un eveniment din Țara Galilor
- 21:06 - Comisia Europeană respinge un nou fond pentru avort și recomandă folosirea mecanismelor existente
- 20:42 - Rusia nu are termen pentru oprirea războiului din Ucraina: „Avem doar obiective de îndeplinit”
- 19:43 - Planul de relansare al TAROM după o pierdere de peste 30 de milioane de euro: noi rute, parteneriate și o aplicație mobilă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News











