Economie· 1 min citire

PRIMII BANI DE LA STAT PENTRU PENSIONARII CU VENITURI REDUSE, ÎNAINTE DE PAȘTE

PRIMII BANI DE LA STAT PENTRU PENSIONARII CU VENITURI REDUSE, ÎNAINTE DE PAȘTE

PRIMII BANI DE LA STAT PENTRU PENSIONARII CU VENITURI REDUSE, ÎNAINTE DE PAȘTE

Realitatea de Vrancea
Scris de Realitatea de Vrancea Publicat: 13 feb. 2025, 13:48

Cine va beneficia de sprijinul financiar

„Ieri am decis în coaliţie acordarea unui sprijin financiar de 800 lei, în două tranşe, pentru pensionarii cu venituri reduse. Cer tuturor miniştrilor cu atribuţii să înceapă să redacteze cadrul legal şi să adoptăm repede această măsură, iar primii bani să ajungă la cei care au nevoie înaintea Paştelui”, a spus Marcel Ciolacu înainte de şedinţa de Guvern, potrivit Agerpres.

Conform unor surse citate de Agerpres, de acest sprijin financiar vor beneficia aproximativ 2,5 milioane de pensionari, care au pensii de până la 2.574 de lei (echivalentul salariului minim net pe economie).

„Anvelopa financiară pentru acest sprijin financiar este de aproximativ 2 miliarde de lei, bani care se regăsesc în bugetul de stat din acest an”, au precizat sursele citate.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News

Mai multe știri din Economie