TRUPE PENTRU GRUPUL DE LUPTĂ AL NATO DIN ROMÂNIA, DE LA CINCU, TRIMISE ANUL VIITOR DE BELGIA

TRUPE PENTRU GRUPUL DE LUPTĂ AL NATO DIN ROMÂNIA, DE LA CINCU, TRIMISE ANUL VIITOR DE BELGIA
Mai multe trupe vor fi trimise anul viitor de Belgia pentru Grupul de luptă al NATO
Numărul trupelor belgiene va creşte pentru a susţine exerciţiile la nivel de brigadă.
Mai multe trupe vor fi trimise anul viitor de Belgia pentru Grupul de luptă al NATO din România, de la Cincu. Oficialii au reconfirmat angajamentul faţă de participarea la acest grup.
Aceștia au declarat că numărul trupelor belgiene va creşte pentru a susţine exerciţiile la nivel de brigadă.
Ministerul român al Apărării a dat asigurări că România depune toate eforturile pentru a asigura sprijinul logistic necesar, mai ales din perspectiva organizării, în primăvara anului viitor, a exerciţiului de nivel brigadă „Dacian Spring", potrivit Radio România Actualități.
Acesta va presupune desfăşurarea unui număr mare de militari şi tehnică în cadrul Grupului de luptă NATO.
În cadrul discuțiilor bilaterale, alte subiecte abordate au fost evoluţia de securitate din regiunea Mării Negre şi demersurile NATO de consolidare a posturii aliate de apărare în perspectiva Summitului de la Haga, din anul 2025.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:41 - Secretarul Trezoreriei SUA cere front comun împotriva finanțării Iranului
- 21:28 - Daniel Udrescu: Regimul fiscal al proprietății imobiliare după modificările aplicabile începând cu anul 2026: dublă și chiar triplă impunere, incoerență sistemică și discriminare structurală între persoana fizică și persoana juridică
- 21:27 - Anca Alexandrescu: „Ne-ați înnebunit că „vin rușii”. N-au venit rușii, vin nemții”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News














