FOTBAL: CHELSEA, APROAPE DE CALIFICAREA ÎN SEMIFINALELE CONFERENCE LEAGUE

FOTBAL: CHELSEA, APROAPE DE CALIFICAREA ÎN SEMIFINALELE CONFERENCE LEAGUE
Finala competiției, pe 28 mai - Tarczynski Arena - Wroclaw
Chelsea a făcut un pas mare spre calificarea în semifinalele competiției de fotbal Conference League, după ce a învins-o pe Legia Varșovia la scor de forfait, 3-0, joi seara, în deplasare, în prima manșă a sferturilor de finală.
Tyrique George (19 ani) și internaționalul Noni Madueke (dublă) au marcat pentru ''Blues'', care au ratat și un penalty (Nkunku).
Foto: (c) Leszek Szymanski/EPA
Fiorentina, care a jucat ultimele două finale ale competiției, a făcut un pas spre a treia, după ce a învins-o pe NK Celje cu 2-1, în Slovenia.
Foto: (c) ANTONIO BAT/EPA
Luca Ranieri și Rolando Mandragora au înscris pentru echipa ''viola'', iar golul campioanei Sloveniei a fost reușit de Logan Delaurier Chaubet. Mijlocașul român Marco Dulca a rămas pe banca de rezerve la NK Celje.
În deplasare a câștigat și Rapid Viena, 1-0 cu suedezii de la Djurgaarden, diferența fiind făcută de autogolul lui Hampus Finndell.
Foto: (c) PONTUS LUNDAHL/EPA
Betis Sevilla a dispus de Jagiellonia Bialystok cu 2-0, golurile fiind marcate în prima repriză de Cedric Bakambu (24) și Jesus Rodriguez (45+2).
Foto: (c) JULIO MUNOZ/EPA
Rezultatele înregistrate joi în prima manșă a sferturilor de finală:
Legia Varșovia - Chelsea Londra 0-3
Au marcat: Tyrique George 49, Noni Madueke 57, 74.
Christopher Nkunku (Chelsea) a ratat un penalty în min. 73 (a apărat Kacper Tobiasz).
Djurgaarden IF - Rapid Viena 0-1
A marcat: Hampus Finndell (autogol) 62.
NK Celje - Fiorentina 1-2
Au marcat: Logan Delaurier Chaubet 68 - penalty, respectiv Luca Ranieri 27, Rolando Mandragora 62 - penalty.
Real Betis Sevilla - Jagiellonia Bialystok 2-0
Au marcat: Cedric Bakambu 24, Jesus Rodriguez Caraballo 45+2.
Manșa a doua va avea loc în data de 17 aprilie.
Semifinale (1 și 8 mai)
Real Betis Sevilla/Jagiellonia Bialystok - NK Celje/Fiorentina
Chelsea/Legia Varșovia - Djurgarden/Rapid Viena
Finala (28 mai) - Tarczynski Arena - Wroclaw
AGERPRES
Citește și:
- 12:24 - Pep Guardiola pleacă de la Manchester City după 10 ani. Cine îi poate urma la conducerea clubului
- 08:01 - De ce a jucat FCSB cu rezervele în meciul cu Hermannstadt
- 18:47 - Lamine Yamal ratează startul Cupei Mondiale. Incertitudine majoră pentru naționala Spaniei după accidentarea suferită în Aprilie
- 16:18 - Presa din Turcia, critică dură la adresa lui Mirel Rădoi după seria neagră de la Gaziantep: „Sezon încheiat dezastruos”
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News













