Tahograful devine obligatoriu pentru mii de șoferi

FOTO: Arhivă
De la 1 iulie 2026, intră în vigoare reguli noi pentru mii de șoferi și firme de transport din România care efectuează curse internaționale de mărfuri.
Obligația utilizării tahografului, aplicată până acum mai ales camioanelor de peste 3,5 tone, se va extinde și la autoutilitarele cu masa între 2,5 și 3,5 tone, folosite pentru transport internațional sau cabotaj în Uniunea Europeană.
Tahograful este un dispozitiv care înregistrează activitatea șoferului și a vehiculului, inclusiv timpul de conducere, pauzele, perioadele de odihnă, viteza și distanțele parcurse. Noile modele inteligente pot detecta inclusiv trecerile de frontieră și oferă autorităților date importante în timpul controalelor.
Schimbarea face parte din Pachetul Mobilitate al Uniunii Europene și urmărește respectarea normelor privind timpul de lucru și odihnă al șoferilor. Firmele vizate trebuie să își echipeze vehiculele și să își instruiască angajații, deoarece nerespectarea regulilor poate atrage amenzi între 9.000 și 12.000 de lei.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:50 - DNA deschide audierile în dosarul Oanei Gheorghiu și al lui Irineu Darău: acuzații grave de presiuni în achiziții
- 12:48 - Judecătorii instanțelor din București amenință cu posibila oprire a activității și denunță „degradarea statului de drept”
- 10:17 - Cod galben de furtuni în mai multe județe din țară. ANM anunță vijelii și grindină - HARTA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News














