NEGOCIERI CU ”TRĂDĂTORII” DIN PSD, SOS ȘI POT PENTRU FORMAREA UNUI PARTID-BALAMA PENTRU NICUȘOR DAN - SURSE

NEGOCIERI CU ”TRĂDĂTORII” DIN PSD, SOS ȘI POT PENTRU FORMAREA UNUI PARTID-BALAMA PENTRU NICUȘOR DAN - SURSE
Potrivit surelor Realitatea Plus, Sunt negocieri intense cu parlamentari care au dezertat sau vor dezerta din alte formațiuni politice pentru a pune bazele uni așa-numit partid-balama
Sunt negocieri intense cu parlamentari care au dezertat sau vor dezerta din alte formațiuni politice pentru a pune bazele uni așa-numit partid-balama, care să-i asigure președintelui ales Nicușor Dan o majoritate în Parlament. Potrivit surelor Realitatea Plus, Victor Ponta nu ar fi străin de acest demers.
Noua formațiune politică ar urma să includă parlamentari care au plecat din PSD, Partidul SOS sau POT, iar rolul ar fi să-i asigure președintelui ales o majoritate, fără PSD, astfel încât să-l poată numi ca premier pe Ilie Bolojan, a anunțat Realitatea Plus.
Pentru atragerea unor trădători din rândurile PSD n-ar f străin fostul premier și lider social-democrat Victor Ponta, despre care s-a și speculat că a intrat în cursa prezidențială pentru a-i lua din voturi lui Crin Antonescu și a-i crea culoar spre finală lui Nicușor Dan, fapt care s-a și întâmplat.
Un alt semnal că se lucrează la un astfel de demers este și valul de demisii din Partidul Oamenilor Tineri - POT, care a pierdut mai mulți parlamentari și riscă să rămână fără grup în Senat.
Citește și:
- 16:25 - Nicușor Dan atacă instituțiile statului și adversarii politici pentru a evita explicațiile cerute de AEP privind banii de campanie
- 11:09 - AEP a sesizat Parchetul în cazul campaniei lui Nicușor Dan: sunt suspiciuni privind cheltuieli electorale de peste 870.000 lei
- 10:09 - Nicușor Dan a promulgat legea pensiilor speciale. Cum a motivat această decizie
- 08:02 - AUR propune reducerea TVA: Petrișor Peiu critică austeritatea care „împinge românii spre sărăcie”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News











