Rapid Bucureşti rămâne singura echipă din Superliga de fotbal fără victorie, după ce a terminat la egalitate cu Dinamo Bucureşti, 1-1 (0-0), duminică seara, în Giuleşti, în etapa a şasea.

Rapid a deschis scorul prin Claudiu Petrila (53 – penalty), după un henţ comis de Kennedy Boateng în careu, la un duel cu Luka Gojkovic. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma sesizării arbitrajului video.

Kosovarul Astrit Selmani a restabilit egalitatea (79 – penalty), după ce tot el fusese faultat de Cristian Ignat, penalty-ul fiind dictat la semnalizarea VAR.

Rapid a avut o bară în prima repriză, prin Gojkovic (44), iar în repriza secundă Petrila a fost blocat in extremis de portarul Adnan Golubovic (74).

Dinamo a avut ocazii bune prin Selmani (57), blocat de portarul Benjamin Siegrist la 11 metri, şi prin Ahmed Bani (65), al cărui şut din careu a fost apărat de Siegrist.

În min. 58 a avut loc un incident la banca de rezerve a echipei Rapid, în urma căruia fundaşul dinamovist Maxime Sivis s-a ales cu tricoul rupt: Cristian Săpunaru, Filip Blazek (rezerve la Rapid), Bani şi Sivis au primit cartonaşe galbene.

Rapid a anunţat duminică faptul că atacantul kosovar Albion Rrahmani a plecat din ţară pentru a face vizita medicală la o altă echipă (Sparta Praga). Rrahmani a jucat 29 de meciuri pentru Rapid, marcând 18 goluri şi oferind 6 pase de gol.

Rapid are cinci egaluri şi un eşec în acest sezon.

Rapid şi Dinamo s-au întâlnit în principala competiţie internă de 116 ori, de 50 de ori a câştigat gruparea alb-roşie, de 40 de ori s-a impus formaţia giuleşteană, iar alte 26 de partide s-au terminat la egalitate. Palmaresul cu Rapid gazdă este de 59 de meciuri, 24 de victorii Rapid, 14 remize şi 21 de succese Dinamo, potrivit LPF.

Articolul precedentONU DENUNŢĂ NUMĂRUL RECORD DE LUCRĂTORI UMANITARI UCIŞI ÎN 2023
Articolul următorPESTE 100 DE PERSOANE SALVATE DE PE MUNTE ÎN ULTIMELE 24 DE ORE