CSM Focșani 2007 nu a reușit să se califice în șaisprezecimile Cupei României la fotbal. Focșănenii nu au profitat de avantajul terenului propriu în fața colegilor de serie din Liga a III-a, CS Sporting Liești, din județul Galați. În cele 90 de minute regulamentare nu s-a înscris niciun gol, meciul încheindu-se cu scorul de 0-0. Au urmat prelungiri, dar jucătorii antrenați de Vasile Burgă și Adrian Toma au căzut din punct de vedere fizic. Oaspeții au avut și noroc și au reușit să marcheze în minutul 97. Apoi, fotbaliștilor focșăneni nu le-a mai ieșit nimic, iar oaspeții au mai înscris de două ori, în minutele 115 și 118. Astfel meciul din etapa a patra națională a Cupei României, dintre CSM Focșani 2007 și CS Sporting Liești, s-a încheiat cu scorul de 0-3, după prelungiri.