Alexandru Novac, atlet din Adjud, a încheiat competiția la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Atletul a concurat în finala probei de aruncare a suliței, unde s-a clasat pe locul al XII-lea, cu o aruncare de 79,29 metri. Novac a fost ultimul sportiv român aflat în concurs la Olimpiada de la Tokyo, care se încheie duminică, 8 august. Alexandru Novac are 24 de ani și s-a născut în Adjud, acolo unde și-a început și cariera sportivă, plină de medalii și trofee național și internaționale. Alexandru Novac este legitimat la clubul CSM București.

România nu a excelat la această ediție a Jocurilor Olimpice, de la Tokyo, obținând doar 4 medalii: aur la canotaj dublu vâsle feminin (Simona Radiș și Ancuța Bodnar) și 3 medalii de argint: spadă – Ana Maria Popescu, canotaj – patru rame masculin (Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari), canotaj – dublu rame masculin (Marius Cozmiuc – Ciprian Tudosă).